Достапни линкови

logo-print

Климкин ги поздрави новите санкции против Русија


Украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин ги поздрави новите санкции на САД и на ЕУ против Русија поради подршката на про-руските сепаратисти во источна Украина. Климкин, кој се состана со американскиот потпретседател Џо Бајден и со државниот секретар Џон Кери за време на дво-дневната посета на САД, изјави дека Русија треба да го искористи своето влијание врз бунтовниците и да ги повлече клучните нивни лидери, кои, според него, се руски државјани. Климкин исто така, во интервју за Ројтерс изјави дека украинските сили нема да бомбардираат цивилни области во источна Украина, кои се под контрола на бунтовниците.

XS
SM
MD
LG