Достапни линкови

logo-print

Косовската влада ќе соработува во истрагата за воени злосторства


Косовскиот премиер во оставка Хашим Тачи изјави дека косовската Влада ќе продолжи да соработува со специјалениот тим, кој ги истражува воените злосторства во Косово.

- Владата на Косово, ја оценува работата на тимот на Вилијамсон, како важен чекор кон воспоставување индивидуална одговорност, и става крај на неоснованите обвиненија, се вели во соопштението на Владата по повод извештајот на Клинт Вилијамсон, шеф на тимот за истрага на тврдењата за трговија со човечки органи за време на конфликтот во Косово.

Во соопштението се додава дека Косово ја докажало волјата за соработка во откривањето на воени злосторства со одлука на Парламентот за формирање специјален суд, кој ќе го разгледува случајот.

XS
SM
MD
LG