Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху упати критика до ОН за примирјето во Газа


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху упати критика до Советот за безбедност на ОН, кој повика на итен прекин на огнот и хуманитарно примирје во Газа. Според него, повикот е во корист на потребите на милитантите на Хамас додека ја запоставува безбедноста на Израел.

Советот за безбедност на ОН на итна седница ја одобри декларацијата со која се бара прекин на огнот меѓу Израел и палестинската група Хамас. Во декларацијата која е одобрена од сите 15 земји членки на Советот за безбедност непосредно пред состанокот, се повикуваат двете страни да обезбедат примирје за време на муслиманскиот празник Бајрам и по него.

XS
SM
MD
LG