Достапни линкови

logo-print

Франција им нуди азил на христијаните од северен Ирак


Нападите во северен Ирак

Нападите во северен Ирак

Француските власти соопштија дека се подготвени да им понудат засолниште на сите христијани од северен Ирак на кои исламските милитанти им наредија или да го прифатат исламот и да плаќаат религиозен данок или да се соочат со смртта. Француските власти порачаа доколку христијаните сакаат тие ќе им обезбедат азил. Исламските милитанти ја презедоа контролата врз голем број територии во северен и западен Ирак.

XS
SM
MD
LG