Достапни линкови

logo-print

Меѓународните експерти за падот на авионот ја откажаа посетата на Украина


Тимот меѓународни инспектори ги откажа плановите за посета на местото каде што падна малезискиот авион во Украина поради борбите меѓу проруските бунтовници и украинската војска. Александар Хаг, заменик шеф на мисијата на ОБСЕ која ја надгледуваше ситуацијата во Украина, рече дека имале индикации оти таму имало борби и дека ситуацијата изгледала небезбедна. Претходно имаше извештаи дека холандските и австралиските експерти меѓу кои и полицајци ќе одат до местото на несреќата откако беше постигнат договор меѓу ОБСЕ и лидерите на сепаратистите.

XS
SM
MD
LG