Достапни линкови

logo-print

Путин го одбележува Денот на морнарицата во Базата на нуклеарната подморница


Рускиот претседател Владимир Путин го одбележува „Денот на морнарицата“ со посетата на северното пристаниште Североморск, седиштето на руската Северна флота. Путин и министерот за одбрана, Сергеј Шоигу го набљудуваа отпловувањето на воени бродови и подморници од пристаништето во знак на одбележување на пригодата. Вицепремиерот Дмитри Рогозин беше во Северодвинск за одбележување на денот и ја следеше церемонијата на отпочнување на изградбата на новата генерација нуклеарни подморници. "Гледаме присуство на нуклеарен потенцијал да се смири страста на кој и да е агресор во било која точка во светот."

XS
SM
MD
LG