Достапни линкови

logo-print

Талибанци ја нападнаа куќата на авганистански шеф на полицијата


Талибанските бунтовници ја нападнаа куќата на шефот на полицијата во провинцијата Кандахар, при што загинаа еден цивил и граничниот полицаец.

Зија Дурани, портпарол на полицијата во провинцијата Кандахар, изјави дека група на бомбаши самоубијци започнале напад од училишна зграда во близина на куќата на шефот на полицијата Абдул Разек.

Шест напаѓачи се обиделе да влезат куќата на Разек пред тие да бидат убиени од страна на полицијата, рече Дурани.

Портпаролот на Талибанците, Кари Јусеф Ахмади ја презеде одговорноста за нападот во соопштението испратено до медиумите.

XS
SM
MD
LG