Достапни линкови

logo-print

Комеморација за жртвите во Првата светска војна


Комеморација за сите паднати жртви во Првата светска војна вечер ќе се одржи пред споменикот на паднатите херои за Македонија, спроти Собранието на Република Македонија. Настанот се организира по повод стогодишнината од Првата светска војна.

Во Македонија комеморацијата се организира во соработка со Амбасадата на Република Италија во нашата држава. Предвидено е обраќање на директорот на Воениот музеј Александар Стојчев, а композицијата „Тишина“ ќе ја изведе претставник на Воениот оркестар.

Во Првата светска војна загинаа повеќе од 10 милиони луѓе.

XS
SM
MD
LG