Достапни линкови

logo-print

ЕУ со санкции за руската нафта, а не гас


Лидерите на ЕУ се очекува да постигнат договор за новите санкции против Русија со кои ќе биде погодена нафтената индустрија, а не секторот за гас, соопштија извори од Унијата. Лидерите на ЕУ се двоумат дали да спореведат казнени мерки врз рускиот гас, од кој зависи Европа. Исклучувањето на гасот од санкциите најверојатно значи дека европските лидери ќе се согласат за спроведување на други санкции со цел да ја казнат Русија за нејзината улога во кризата во Украина.

XS
SM
MD
LG