Достапни линкови

logo-print

Давутоглу на средба со лидерот на Хамас


Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу денеска ќе отпатува во Катар, каде ќе се сретне со лидерот на Хамас, Халед Мешал. Давутоглу ќе се обиде да го поттикне за планот за хуманитарно примирје и да побара услови за постигнување на траен мир. Новиот план за прекин на огнот, кој беше изготвен со заеднички напори на САД, Катар и Турција, предвидува еднонеделно хуманитарно примирје и итни приговори за условите за постигнување на траен мир.

XS
SM
MD
LG