Достапни линкови

Украина-325 војници загинале во бробите со бунтовниците


Плакат во чест на загинатите украински војници

Плакат во чест на загинатите украински војници

Украинските власти соопштија дека 325 војници загинале откако започна антитерористичката операција во Доњецк и Луханск пред два месеци. Портпаролот на Советот за безбедност на Украина, Андриј Лисенко изјави дека 1232 војники биле повредени во борбите со проруските сепаратисти. Стотици бунтовници и десетици цивили исто така загинаа во судирите, но се уште нема точни информации за вкупната бројка на жртви.

XS
SM
MD
LG