Достапни линкови

logo-print

Лидерот на Луханск повика на мобилизација


Валери Болтов

Валери Болтов

Сепаратистичкиот лидер на самопрогласената република на Луханск Валери Болтов повика на генерална мобилизација на популацијата со цел да се спротистави на силите на украинските власти. Тој издаде декрет со кој ги повикува сите кои можат да држат оружје доброволно да се приклучат на армијата на Луханск. Според него украинските власти испратиле нови сили на борбените линиии и затоа за да возвратат жителите на Луханск да се мобилизираат.

XS
SM
MD
LG