Достапни линкови

logo-print

Италија ќе посвети посебно внимание на Западен Балкан


Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини изјави денеска дека нејзината земја за време на шестмесечното претседавање со Европската унија посебно внимание ќе посвети на Западниот Балкан. Според неа, регионот е стратешки приоритет на нивното претседавање, бидејќи Унијата ќе мора да покаже дополнително залагање во помошта на потенцијалните членки. Могерини изјавата ја даде за време на посетата на Сараево, каде ја почна турнејата низ балканските држави.

XS
SM
MD
LG