Достапни линкови

logo-print

Русија ќе го снабдува Ирак со оружје


Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу

Русија ќе ја снабди ирачката влада со воени хеликоптери и авиони. Ирачкиот министер за одбрана Садун ал Далаими беше во посета на Москва каде се сретна со неговиот руски колега Сергеј Шоигу, кој изјави дека биле потпишани неколку договори не само за испорака на оружје, туку и за тренинг на ирачките сили за тоа како да ракуваат со оружјето. Шоигу нагласи и дека Русија го поддржува Ирак во борбата против тероризмот.

XS
SM
MD
LG