Достапни линкови

logo-print

Авионот на Ер Алжир се урнал


Авионот на Ер Алжир кој исчезна денеска за време на летот од Буркина Фасо до Алжир се урнал, соопшти претставник на алжирската авијација. Тој не даде дополнителни детали каде и која била причината за несреќата.

Алжирскиот премиер Абдел Малек изјави дека во авионот имало 119 патници и членови на екипажот. Според него, контактот со авионот бил загубен додека летал врз јужниот дел на Нигер. Меѓу жртвите има Алжирци и странски државјани.

XS
SM
MD
LG