Достапни линкови

logo-print

Европскиот суд со осуда за Полска за прекршување на човековите права


Европскиот суд за човекови права соопшти дека Полска ја прекршила меѓународната конвенција за човекови права со тоа што не успеала да ја запре тортурата и нехуманиот третман на затворениците од страна на ЦИА во земјата. Според одлуката, двајца осомничени терористи биле транспортирани во Полска во 2002 година и биле измачувани во таен центар за притвор на ЦИА. Судот и нареди на Полска да им плати оштета од околу 100 илјади евра на двајцата осомничени.

XS
SM
MD
LG