Достапни линкови

logo-print

Фуад Масум избран за нов претседател на Ирак


Фуад Масум

Фуад Масум

Ирачкиот парламент денеска го избра курдскиот политичар Фуад Масум за нов претседател на земјата, што претставува вториот чекор за формирање на нова влада. 76 годишниот Масум, кој беше избран на тајно гласање ќе го замени на функцијата Џалал Талабани, кој го завршува вториот мандат. Ирачките политичари се во ќор сокак околу формирањето нова влада по изборите во април.

XS
SM
MD
LG