Достапни линкови

logo-print

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на премиерот Орешарски


Пламен Орешарски

Пламен Орешарски

Бугарскиот парламент денеска ја прифати оставката на премиерот Пламен Орешарски, со што се создадени услови за предвремени избори во Бугарија на почетокот на октомври. По само една година на власт, премиерот Орешарски вчера поднесе оставка по слабите резултати на владејачката Социјалистичка партија на изборите во мај за европскиот парламент. Оставката на Орешарски доаѓа по повеќемесечна политичка криза во Бугарија и серија проблеми меѓу кои корупција, поплавите и кризата на банкарскиот систем.

XS
SM
MD
LG