Достапни линкови

logo-print

Бугарскиот парламент денеска за оставката на премиерот


Се очекува бугарскиот Парламент денеска ја прифати оставкатата на премиерот Пламен Орешарски.

Орешарски вчера се повлече после само 13 месеци од преземањето на функцијата, и откако во мај владејачките бугарски социјалисти постигнаа многу слаби резултати на изборите за Европскиот парламент.

Со оставката на Орешарски се овозможува формирање на привремена влада во август, додека парламентарните избори се очекува да бидат закажани за октомври.

Оставката на Орешарски доаѓа по повеќемесечна политичка криза во Бугарија и серија проблеми меѓу кои корупција,поплавите и кризата на банкарскиот систем.

XS
SM
MD
LG