Достапни линкови

logo-print

Киргистан загрижен за испораката на гас од Узбекистан


Киргистанскиот премиер Јомарт Оторбаев

Киргистанскиот премиер Јомарт Оторбаев

Киргистанскиот премиер Јомарт Оторбаев ги повика граѓаните и бизнисмените да се подготват на користење на јаглен во замена за природен гас за време на престојната зима. Според него, се уште не се знае дали Узбекистан ќе испорача природен гас во Киргистан во скоро време. Узбекистан ја прекина испораката на гас во Киргистан на 14 април, откако Бишкек ги продаде најголем дел од акциите на компанија во сопственост на Газпром.

XS
SM
MD
LG