Достапни линкови

logo-print

Одложена седницата за избор на нов претседател на Ирак


Џалал Талабани

Џалал Талабани

Ирачкиот парламент го одложи гласањето за нов претседател. Седницата за избор на нов шеф на државата ќе се одржи утре, а има дузина кандидати за замена на Џалал Талабани, кој го завршува вториот мандат на функцијата. Според неофицијалниот договор, следниот претседател треба да биде курд, додека спикерот на Парламентот, сунит, а премиерот шиит.

XS
SM
MD
LG