Достапни линкови

logo-print

Русија ја засилува Црноморската флота


Војската на Русија денеска најави дека ќе ја засили воената флота на Црно море, чија главна база е на Крим, украински полуoстров што Москва го анектира во март годинава. Вчера претседателот Владимир Путин изјави дека Русија треба да ја обнови воената инфраструктура на Крим за да ја зацврсти одбраната на земјата како одговор на зголеменото присуство на НАТО во Источна Европа, посебно на Црно и на Балтичко море.

XS
SM
MD
LG