Достапни линкови

logo-print

Украина со истрага за рускиот министер за одбрана


Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу

Украинското министерство за внатрешни работи соопшти дека отворило истрага против рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и рускиот олигарх Константин Малофеев. Шојгу е под истрага за нелегално организирање на вооружени групи во источна Украина за нападите врз властите и убиство на луѓе и други криминални дела. Малофеев е осомничен за неговата улога во финасирањето на тие групи.

XS
SM
MD
LG