Достапни линкови

logo-print

Шест странски фудбалери не сакаат да се вратат во Доњецк


Сопственикот на клубот милијардерот Ринат Ахметов

Сопственикот на клубот милијардерот Ринат Ахметов

Шест фудбалери од Јужна Америка одбиват да се вратат во нивниот клуб во украинскиот град Доњецк, поради безбедносни причини. Играчите останеле во Франција по натпреварот на нвиниот клуб Шактар Доњецк против Лион на 20 јули. Шактар денеска треба да игра против Динамо Киев. Сопственикот на клубот милијардерот Ринат Ахметов предупреди дека клубот ќе преземе мерки доколку играчите не се вратат и поништувањето на нивниот договор може да ги чини милиони евра. Еден од играчите Даглас Коста изјави дека тие се соочуваат со смртоносен ризик доколку се вратат во регионот.

XS
SM
MD
LG