Достапни линкови

logo-print

Кери го повика Хамас на разговори за примирје


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери оствари средба со претставници на египетските власти во Каиро со цел да се стави крај на борбите помеѓу Израел и Хамас во Појасот Газа. Кери говорејќи по средбата со египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри го повика Хамас да се согласи на разговори врз основа на египетскиот предлог за прекин на огнот. Во минатата недела Израел го прифати предлогот за примирје, но Хамас го одби.

XS
SM
MD
LG