Достапни линкови

logo-print

Холандија ги очекува телата на жртвите од малезискиот авион


Холандскиот премиер Марк Рут

Холандскиот премиер Марк Рут

Холандскиот премиер Марк Рут изјави дека првата испорака на телата од соборениот малезијски авион во источна Украина ќе пристигнат утре во земјата. Украинските и западните власти соопштија дека има докази оти авионот бил соборен од проруските сепаратисти. Од сите 298 патгници и членови на екипажот кои загинаа, 193 од нив се Холанѓани. Набљудувачите на ОБСЕ во Украина соопштија дека повеќе од 200 тела пристигнале во градот Харков.

XS
SM
MD
LG