Достапни линкови

logo-print

Русија со нов закон против повици за сепаратизам


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се зголемува казната за јавни повици за сепаратизам. Според соопштението, минималната казна ќе изнесува од 285 до 855 долари, а максималната до четири години затвор. Во претходниот закон казните беа до три години затвор. Со новиот закон се уредени и он лајн повиците за сепаратизам за кои може да се добие казна до 480 часови друштвена работа и до пет години затвор.

XS
SM
MD
LG