Достапни линкови

logo-print

Обама бара Русија да го искористи влијанието врз сепаратистите


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Русија да го искористи своето влијание за сепаратистите да обезбедат целосен пристап до местото каде се урна малезискиот авион во источна Украина. Според него, Русија и претседателот Владимир Путин имаат директна одговорност да ги натераат сепаратистите да соработуваат во истрагата.

Според него, тоа е најмалку што можат да направат и притоа додаде дека сепаратистите се одговорни за безбедноста на истражителите. Обама ги обвини сепаратистите дека отстраниле докази од местото на несреќата со што се покренува прашањето што тие сакаат да скријат.

XS
SM
MD
LG