Достапни линкови

logo-print

Украина ја отфрла руската верзија за падот на авионот


Истражители на ОБСЕ на местото на падот на малезискиот авион во источна Украина

Истражители на ОБСЕ на местото на падот на малезискиот авион во источна Украина

Украинските власти ја негираа руската верзија за падот на малезискиот авион во источниот дел на земјата. Според нив, Москва се обидува да ја негира трагедијата. Портпаролот на Советот за безбедност на Украина, Андриј Лисенко изјави дека доказите сугираат оти ракетата, која го соборила авинот, била истрелана од терористите кои се снабдуваат со оружје од Русија.

Претходно руското министерство за одбрана соопшти дека украинските владини сили го преместиле воздушниот одбранбен систем во реонот каде била истрелана ракетата и дека воените авиони на владините сили биле присутни во времето кога авионот бил соборен.

XS
SM
MD
LG