Достапни линкови

logo-print

Исламската држава ја презеде одговорноста за нападите во Багдад



Екстремистичката група Исламска држава ја презема одговорноста за серијата бомбашки напади во шиитските квартови на Багдад во кој загинаа најмалку 27 луѓе. Групата соопшти дека нивните борци се одговорни за вчерашните самоубиствени бомбашки напади во Багдад. Во меѓувреме ирачките христијани си заминаа од Мосул, откако милитаните од Исламската држава се заканија дека ќе ги убијат , ако не се конвертираат или да плаќаат посебен данок.

XS
SM
MD
LG