Достапни линкови

logo-print

Повеќето тела на жртвите се веќе однесени од местото на насреќата


Украинските итни служби почнаа да ги изнесуваат телатa нa жртвите од местото на насреќата кaде што се наоѓаа од 17 јули. Руските и укрaинските агенции јавија дека досега се однесени повеќе од 196 тела на жртвите во авионскатa несреќа. Во меѓувреме заменик премиерот на самопрогласената Доњецк Реублика Андреј Пургин претходно изјави дека локалните сепаратистички лидери ќе им ја гарантираат безбедноста на меѓународните набљудувачи кои добија пристап до местото на несреќата , доколку Киев се согласи на примирје.

XS
SM
MD
LG