Достапни линкови

logo-print

Израел ја прошири копнената офанзивата во Газа


Повеќе од 20 Палестинци се убиени во текот на ноќта во појасот Газа откако Израел ја прошири копнената офанзива против Хамас на 13 от ден од почетокот на судирите. Израелската страна објави дека копнената операција е неопходна за да се се уништат тунелите на Хамас ископани кај границата со Израел кои не можеле да ги уништат од воздух. Очевидци јавија дека израелски тенкови влегле во Газа и оти стотици жители ги напуштиле своите домови. Според болнички извори има многу тела кои лежат по улиците, но огненото оружје е премногу интензивно што оневозможува амбулантните возила да стигнат до голем дел од областа.

XS
SM
MD
LG