Достапни линкови

logo-print

Сепаратистите овозможија само ограничен пристап до несреќата


Вооружените сепаратисти во источна Украина повторно ги спречија меѓународните инспектори да дојдат до остатоците од малезиската авионот што се урна со 298 патници .
ОБСЕ соопшти дека на тимот на монитори им било дозволено да посетат само дел од полето распослано со остатоци од авионот. Сепаратистите вчера на инспекторите им го ограничија пристапот до местото на несреќата. Претседателот Петро Порошенко во соопштение наведе дека нема да толерира мешање во работата на меѓународните инспектори. Претходно, денеска, Владата на Украина ги обвини сепаратистите дека се обидуваат да ги уништат доказите за несреќата со помош на Русија.Командантот на бунтовниците им кажа на тимот на ОБСЕ дека сепаратистите не ги допреле доказите и оти не е најдена црната кутија на авионот.

XS
SM
MD
LG