Достапни линкови

logo-print

Убиени 11 милитанти во напад во Пакистан


Во напад на американски беспилотни летала убиени се 11 милитанти во северозападниот регион во близина на границата со Авганистан. Пакистански официјални лица изјавија дека меѓу загинатите се двајца командантите на пакистанските талибанци. Нападот се случи додека продолжува офанзивата на Пакистан против талибанците и другите милитантни групи во Северен Вазиристан што почна на крајот на мај. Со години, оваа областа е упориште на исламистичките милитанти меѓу кои и на борците на Ал-Каеда.

XS
SM
MD
LG