Достапни линкови

logo-print

Украинските сили ја презедоа контролата врз Луганск


Украинските трупи ја презедоа контролата врз градот Луганск во источниот дел на земјата соопшти денеска украинското Претседателство. Во соопштението на веб-страницата на претседателот се наведува дека Министерот за одбрана, Валери Гелетеј , му кажал на претседателот Петро Порошенко дека украинските вооружени сили ја презеле контролата во југоисточниот дел на Луганск. Во соопштението се додава дека војниците, исто така, го опколиле аеродромот во Луганск кој беше едно од најважните упоришта на бунтовниците.

XS
SM
MD
LG