Достапни линкови

logo-print

Мониторите во нов обид да добијат пристап до местото на несреќата во Доњецк


Меѓународните набљудувачи денеска ќе се обидат да се добијат пристап до местото на несреќата на Малезискиот во источна Украина.Американскиот претседател Барак Обама изјави дека доказите укажуваат дека Малезискиот авион бил погоден од ракета земја-воздух лансирана од областа контролирана од руските сепаратисти. Советот за безбедност на ОН вчера едногласно повика на целосна, темелна и независна меѓународна истрага за соборувањето на малезиската авион, при што загинаа сите 298 лица во авионот. Набљудувачите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) беа спречени од сепаратистите да направат целосна инспекција на местото на несреќата. Портпаролот на ОБСЕ Мајкл Боциуркив рече: "Ние се соочивме со вооружените лица кои дејствуват на многу непрофесионален начин.

XS
SM
MD
LG