Достапни линкови

Обама-Малезискиот авион бил соборен од ракета


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека доказите индицираат оти малезискиот патнички авион бил соборен од ракета земја-воздух од реонот, кој е под контрола проруските сепаратисти во Украина. Според него, сепаратистите постојано добивале оружје од Русија, вклучувајќи и против воздушно оружје. Тој порача дека Украина, Русија и сепаратистите мора да се придржуваат до прекин на огнот и да не се мешаат во меѓународната истрага за случајот.

Обама уште еднаш нагласи дека Русија одбила да ги преземе потребните чекори за деескалација на кризата во источна Украина и земјата и натаму го нарушува суверенитетот на Украина и го поддржува насилството на сепаратистите.

XS
SM
MD
LG