Достапни линкови

Меркел-Ќе дојде момент кога лично ќе се заложам за спорот со името


Германската канцелрка Ангела Меркел

Германската канцелрка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел на новинарско прашање на Дојче Веле дали има на ум креативно и умно решение за спорот со името помеѓу Македонија и Грција денеска изјави дека со тоа што бројот на комбинациите кои и доаѓаат во предвид е ограничен, јавно не би кажала зошто така би го „изгорела предлогот.

Меркел порача дека ако нешто каже, може да се обложи дека ќе и пристигнат два деманти од Грција и од Македонија или барем еден. Затоа, според неа, нејзините разговори околу името се доверливи и со сигурност ќе дојде момент кога лично ќе се заложи. Но, како што изјави таа, не може да помогне доколку актерите меѓусебно не се доближат.

XS
SM
MD
LG