Достапни линкови

logo-print

Италијанскиот суд ја поништи пресудата за Берлускони


Силвио Берлускони

Силвио Берлускони

Италијанскиот апелационен суд ја поништи пресудата на поранешниот премиер Силквио Берлускони по обвиненијата за злоупотреба на функцијата и за секс со малолетна проститутка.Тој беше осуден на седум години казна затвор. Но, останува забраната Берлускони доживотно да не може да се бави со политка. Државниот обвинител може да се жали на одлуката на највисокиот кривичен суд во земјата.

Берлускони не беше присутен на сослушувањето, бидејќи отслужува казна, односно друштвено корисна работа во центар во близина ан милано, откако беше осуден за даночни измами поврзани со неговата бизнис империја.

XS
SM
MD
LG