Достапни линкови

logo-print

Партијата на Хашим Тачи не го признава изборот на Иса Мустафа


Иса Мустафа

Иса Мустафа

Демократската партија на Косово на премиерот во оставка Хашим Тачи, која освои најголем број гласови на предвремените парламентарни избори од 8 јуни, соопшти дека нема да го признае изборот на лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа за претседател на Парламентот. „Политичките партии кои загубија ја добија највисоката институција. Демократската партија на Косово изборот го смета за невалиден“, се истакнува во соопштението од партијата.

Мустафа вчера беше избран за претседател на Собранието на Косово како кандидат на постизборната коалиција ДСК-АБК-Иницијатива за Косово. „За“ Мустафа гласаа 65 пратеници, меѓу кои и претставниците од листа „Српска“, додека пратениците од движењето Самоопределување беа воздржани.

XS
SM
MD
LG