Достапни линкови

logo-print

ОН со истрага за ракетите пронајдени во училиште во Газа


Агенцијата на ОН за палестински бегалци соопшти дека отворила истрага по пронаоѓањето на 20 ракети кои биле скриени во едно од нејзините училишта во Појасот Газа. Од агенцијата го осудија инцидентот, кој според нив претставува флагрантно кршење на меѓународните закони. Израел ги обвини палестинските милитанти дека ги користат цивилните објекти за да чуваат и лансираат ракети, како и тоа дека ги користат цивилите како човечки штит.

XS
SM
MD
LG