Достапни линкови

logo-print

Започна ревизијата на гласовите од изборите во Авганистан


Пребројувањето на гласовите по изборите во Авганистан

Пребројувањето на гласовите по изборите во Авганистан

Авганистанската изборна комисија денеска ја започна ревизијата на 8 милиони гласачки ливчиња од вториот круг на претседателските избори во земјата. Според нив, ревизијата ќе трае најмалку три недели, при што стотина тимови биле ангажирани за пребројувањето на гласовите. Ревизијата, која ќе биде проследена и од меѓународни набљудувачи беше одобрена од двајцата кандидати Абудла Абдулах и Ашраф Гани со цел да се избегне насилството по наводите за нерегуларности на изборите.

XS
SM
MD
LG