Достапни линкови

logo-print

Нападнат аеродромот во Кабул


Министерството за внатрешни работи на Авганистан соопшти дека е нападат меѓународниот аеродром во Кабул од каде се слушаат експлозии и рафали на огнено оружје.

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот. Портпаролот на министерството за внатрешни работи Седиќ Седиќи наведе дека авганистанските безбедносни сили ја опколиле областа.

Во борбите најмалку четворица талибанците биле убиени. До аеродромот се наоѓа воена база на меѓународните сили предводени од НАТО.

XS
SM
MD
LG