Достапни линкови

logo-print

САД ќе ја одложат испораката на авиони во Авганистан


Американското надзорно тело задолжено за надгледување на помошта за Авагнистан препорача одложување на испораката на дополнителни карго авиони на авганистанските воздухопловни сили. Специјалниот генерален инспектор за реконструкција на Авганистан, Џон Сопко изјави дека на земјата може нема да и бидат потребни сите карго авиони обезбедени до американската војска преку договор вреден 100 милиони долари.

Во писмо испратено до секретарот за одбрана Чак Хејгел тој го покренува прашањето дали авагнистанската воздухопловна сила целосно ги искористува авионите.

XS
SM
MD
LG