Достапни линкови

logo-print

Илјадници луѓе на погребот на руска активистка


Валерија Новодворскаја

Валерија Новодворскаја

Илјадници луѓе во Москва присуствуваа на погребот на проминентната политичка фигура и диседент од советската ера Валерија Новодворскаја, која почина на 64 годишна возраст. Меѓу нив, имаше новинари, политичари и борци за човекови права. Новодворскаја имала 19 години кога за прв пат била уапсена за нејзините антисоветски гледишта. Во последните години беше позната по отворените критики за владините политики, меѓу кои и руската анексија на Крим.

XS
SM
MD
LG