Достапни линкови

logo-print

Талибанците отфрлаат одговорност за напад во Авганистан


Талибанците ја отфрлија одговорноста за вчерашната експлозија на пазар во провинцијата Пактика во источен Авганистан при што загинаа 89 луѓе. Тоа беше еден од најсмртоносните терористички акти во таа земја од почетокот на инвазијата предводена од Соединетите држави. Претходно авганистанската влада ги обвини талибанците дека нападнале цивили за време на Рамазанскиот пост. Експлозијата се случила на место каде што нема воени бази или странско присуство поради што некои аналитичари шпекулираат дека експлозивот бил предвреме активиран.

XS
SM
MD
LG