Достапни линкови

logo-print

Избран нов претседател на Парламентот во Ирак


Салим ал Џубури

Салим ал Џубури

Ирачките законодавци избраа нов спикер на Парламентот, што претставува прв чекор во формирањето на нова Влада. Сунитскиот законодавец Салим ал Џубури бил избран со 194 гласови за, во Парламентот кој брои 328 пратенички места. Според неформланиот договор помеѓу заедниците, спикерското место им припаѓа на сунитите, претедателското на курдите, а премиерското на шиитите.

XS
SM
MD
LG