Достапни линкови

logo-print

Јункер избран за нов претседател на Европската Комисија


Жан Клод Јункер

Жан Клод Јункер

Европскиот Парламент денеска го избра Жан Клод Јункер за нов претседател на Европската Комисија. Поранешниот премиер на Луксембург беше номиниран на самитот на ЕУ минатиот месец и покрај цврстото противење од Британија и Унгарија. Номинацијата на Јункер беше поддржана од двете најголеми фракции во Парламентот, од неговата Европската народна партија и од социјал демократите.

XS
SM
MD
LG