Достапни линкови

logo-print

Меркел оптимист за решавање на спорот со името


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Дубровник изјави дека спорот со името помеѓу Македонија и Грција е товар за сите, но дека е оптимист оти може да се најде решение. Таа пред учесниците на состанокот на лидерите од „Брдо-Бриони процесот“ истакна дека размислувала за сите можни комбинации за името, но дека не постои ништо повеќе што може да се измисли.

Меркел порача дека не може да се очекува дека компромисот ќе заврши со среќен крај за сите. Според неа, кога сите се еднакво незадоволни, тоа е фер компромис. Но, како што изјави таа мора на некој начин да се постигне Македонија да стане членка на НАТО и на ЕУ.

XS
SM
MD
LG