Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху со закана до Хамас ако не го прифати примирјето


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди дека доколку Хамас го одбие планот на Египет за прекин на огнот, Израел ќе ја зголеми офанзивата против Газа. Коментарот на Нетанјаху доаѓа неколку часови по прифаќањето на предлогот од израелскиот Парламент. Нетанјаху изјави дека Хамас веќе го одбил примирјето и доколку продолжат ракетните напади од Газа, Израел ќе има право според меѓународните закони да ја прошири воената активност.

XS
SM
MD
LG